11 grudnia 2024

Bezobsługowy transport wewnętrzny, czyli sposób na długofalowe oszczędności

Koszty prowadzenia biznesu, zwłaszcza w szeroko rozumianym przemyśle, rosną z roku na rok. Obecnie wielu przedsiębiorców zmaga się z gigantycznymi podwyżkami cen energii. Do tego dochodzi wciąż nakręcająca się spirala płacowa. Nic dziwnego, że biznes zaczyna szukać oszczędności, które mogłyby realnie odciążyć budżety, jednocześnie pozwalając zachować produktywność. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zainwestowanie w bezobsługowy transport wewnętrzny, któremu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest bezobsługowy transport wewnętrzny?

Bezobsługowy transport wewnętrzny to szereg rozwiązań technologicznych składających się na kompletny system transportowy, który umożliwia przenoszenie różnego rodzaju ładunków w obrębie jednego zakładu praktycznie bez udziału ludzi. Pracownicy mogą być potrzebni jedynie do nadzorowania pracy poszczególnych urządzeń.

Takie rozwiązanie jest dziś standardem w przemyśle spożywczym, produkcyjnym, motoryzacyjnym, wydobywczym, meblowym i wielu innych. Automatyzacja procesu transportu wewnętrznego stanowi jedną z podstawowych inwestycji w rozwój działalności.

System opiera się na linii transportowej, która musi zostać zaprojektowana ściśle pod kątem specyfiki oraz potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W jej skład mogą wchodzić różne urządzenia przenoszące ładunki, w tym:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe,
  • przesuwnice,
  • stoły obrotowe i obrotnice,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki,
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Wybór konkretnych urządzeń do budowy linii transportowej jest uzależniony od tego, jakie ładunki mają być przenoszone w sposób bezobsługowy, na jakie odległości, a także od tego, czy system obejmuje wyłącznie jeden budynek czy może ma połączyć kilka obiektów w ramach jednego przedsiębiorstwa.

Dlaczego to może się opłacić?

Długofalowe oszczędności wynikające z zainwestowania w system bezobsługowego transportu wewnętrznego mają związek z tym, że takie rozwiązanie znacząco podnosi produktywność przedsiębiorstwa oraz pozwala ograniczyć koszty produkcji. Jak to możliwe?

Przede wszystkim chodzi tutaj o ograniczenie zaangażowania pracowników w proces transportu wewnętrznego towarów. Nie tylko pozwala to zrezygnować z ciągłego zwiększania zatrudnienia (co generuje bardzo wysokie koszty, również rekrutacji), ale także lepiej wykorzystać posiadany kapitał ludzki – np. poprzez przeniesienie pracowników magazynu na stanowiska produkcyjne.

Inwestycja w bezobsługowy transport wewnętrzny – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne przemyślenie tego, jaki rodzaj linii transportowej najlepiej odpowiada na potrzeby zakładu. Tutaj bezcenne będzie wsparcie merytoryczne producenta systemów transportu wewnętrznego, który podpowie wybór optymalnych rozwiązań, chroniąc tym samym przedsiębiorcę przed niepotrzebnymi wydatkami oraz dając mu pewność, że inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na dalsze funkcjonowanie zakładu.

Znajdź odpowiedniego producenta systemów transportu wewnętrznego

Bezobsługowy system transportu wewnętrznego będzie ogromnym wsparciem dla Twojego biznesu, ale tylko pod warunkiem jego prawidłowego zaprojektowania i wykonania. Dlatego nie powierzaj tego zadania przypadkowemu partnerowi.

Jednym z najlepiej ocenianych producentów systemów transportu wewnętrznego jest spółka PROMUS Katowice (https://www.promus.katowice.pl/), która w swojej ofercie posiada wszystkie kluczowe elementy linii transportowych. Spółka zapewnia kompleksową realizację inwestycji, bezpośrednio odpowiadając za każdy z jej etapów: od doradztwa technicznego, przez projekt, wykonanie, montaż, uruchomienie, aż po przeszkolenie pracowników i serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Więcej o systemach bezobsługowego transportu wewnętrznego możesz przeczytać na stronie internetowej producenta – https://www.promus.katowice.pl/artykuly/.