15 lipca 2024

Mieszkanie w dzisiejszych czasach – kupić czy wynająć?

Posiadanie mieszkania stało się w dzisiejszych czasach bardzo ważną potrzebą wielu rodzin ze względu na rosnące koszty utrzymania. Ostatecznie wybór kupna mieszkania zamiast wynajmowania sprowadza się do wielu czynników, takich jak potencjał inwestycyjny, miesięczne wydatki, elastyczność i utrzymanie.

Co jest bardziej opłacalne – kupno, czy wynajem?

Niedawny raport LSL Property wykazał, że średnia cena domu sprzedanego w Londynie wzrosła o imponujące 31% w ciągu 12 miesięcy do listopada 2016 r. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W Polsce według statystyk na stronie zainwestujwgminie.pl widzimy, że jest podobnie. Więc jeśli chcesz się zanurzyć i zainwestować w nieruchomość, kupno mieszkania może być lepszym pomysłem niż wynajem.

Pomimo rosnących kosztów życia i rosnącej popularności wynajmu, wciąż istnieje szereg powodów, dla których zakup mieszkania może być w dłuższej perspektywie bardziej opłacalny. Jednym z głównych powodów jest to, że podczas wynajmu jesteś na łasce wynajmującego i jego miejsca pobytu. Jeśli zostaną zlikwidowane lub nie będą w stanie dłużej utrzymywać nieruchomości, możesz mieć do czynienia z dość wysokimi rachunkami.

Z drugiej strony, kupując mieszkanie, zarządzasz własnym majątkiem i możesz dokonywać w nim niezbędnych napraw lub ulepszeń. Oznacza to, że możesz przygotować się na wyższe miesięczne wydatki, ponieważ koszty konserwacji i napraw zostaną uwzględnione w cenie, którą zapłacisz.

Postaw na ofertę odpowiednią dla Ciebie i Twojego budżetu!

Ostatecznie ważne jest, aby przy wyborze między kupnem a wynajmem wziąć pod uwagę własne potrzeby i preferencje. Jeśli jesteś gotowy zainwestować w nieruchomość, kupno może być lepszą opcją, ale jeśli szukasz bardziej elastycznego i niedrogiego rozwiązania, lepszym rozwiązaniem może być wynajem. W obu przypadkach ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę budżet i wymagania rynku.