18 czerwca 2024

Stal na konstrukcje ścian i dachów obiektów przemysłowych

Pośpiech to znak czasów, które zagościły w naszej rzeczywistości. Wszystko dzieje sie o wiele szybciej niż jeszcze kilka dekad wcześniej. Wraz ze zmianami przyszły nowe technologie. Wspomagane wynalazkami z branży elektronicznej napędzają tempo produkcji. Budownictwo nie oparło się temu trendowi. Jednak nawet dziś papa na dachu to nie anachronizm. Stosuje się ten wypróbowany przez wieki materiał z powodzeniem nawet na dachy płaskie. dzięki materiałom uzupełniającym można zabezpieczać przed przesiąkaniem wody nawet dachy płaskie.

Stal w budownictwie

Coraz częściej jednak stosuje się inne materiały, które na stałe weszły do zestawu budowlanego. Do niedawna stal nie kojarzyła się z tworzywem na konstrukcje budynków. Zmieniło się to od początku dwudziestego wieku, kiedy w Ameryce zaczęto stawiać drapacze chmur, które były zbudowane na bazie stalowego szkieletu. Obecnie hala stalowa, powstająca w dwa miesiące to normalny widok i nikt się nie dziwi, kiedy na miejscu pustego placu w kilka tygodni powstają ściany, konstrukcja dachu i jego pokrycie. Przykłady obiektów tego typu znajdziemy w serwisie poradybudowlane.pl.

Wykonanie ścian udaje się wykonać tak szybko dzięki panelom ocieplanym, których podstawę stanowi blacha trapezowa. Dwa arkusze przetłoczonej blachy i warstwa pianki poliuretanowej wystarcza aby uzyskać odpowiednią sztywność ścian. Sztywność, która pozwala opierać się nawet dość silnym wiatrom.