6 maja 2024

Jak pozyskuje się z recyklingu tworzywo sztuczne do wyrobu folii?

Tworzywo sztuczne do wyrobu folii można dziś pozyskiwać na drodze recyklingu. Jest to możliwe dzięki wieloletniej i wytężonej pracy nad rozwojem nowych technologii, które pozwoliły sprawnie i efektywnie przetwarzać zużytą folię i inne opakowania z tworzyw sztucznych bez szkody dla środowiska. Na czym polega recykling folii opakowaniowej i w jaki sposób pozyskuje się dobrej jakości tworzywo sztuczne do wyrobu folii w nowoczesnych zakładach do przetwarzania odpadów?

Odpady jako źródło tworzyw sztucznych do wyrobu folii

Odpady z tworzyw sztucznych, np. zużyta folia opakowaniowa i worki wykonane z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) można aktualnie z powodzeniem przetwarzać w celu pozyskania surowca o dobrej jakości. Prowadzony w nowoczesnych instalacjach z użyciem wyspecjalizowanego sprzętu recykling folii LDPE pozwala przetwarzać folię opakowaniową nawet wiele razy bez utraty jej najistotniejszych właściwości. Folia LDPE ma wiele zastosowań i trudno bez niej wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie wielu branż. Z foliowych opakowań korzysta się na ogromną skalę w transporcie, handlu i ogrodnictwie. W elastyczną, ale wytrzymałą folię LDPE pakujemy żywność i chronimy nią przed wilgocią, zabrudzeniem i zakurzeniem większość sprzedawanych i kupowanych towarów. Folia polietylenowa, mimo różnych pomysłów zastąpienia jej innymi materiałami, okazuje się nam niezbędna, a popyt na nią nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie, co wiąże się m.in. z dynamicznym rozkwitem e-commerce na całym świecie. Nic więc dziwnego, że firmy zajmujące się recyklingiem odpadów zaczęły poszukiwać sposobu na efektywniejsze zagospodarowanie ton plastikowych śmieci, a zużyte torebki strunowe, worki, folie spożywcze zaczęły być traktowane jako bogate i niemal niewyczerpywalne źródło tworzyw sztucznych do wyrobu folii opakowaniowej. Pionierem  innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze jest skandynawska firma Stena Recycling, której oddziały i zakłady przetwarzania zlokalizowane są również w Polsce. Stena Recycling właśnie w naszym kraju, we Wschowie, uruchomiła nowoczesną i przyjazną środowisku linię do granulacji folii LDPE, dzięki której rocznie może przetworzyć nawet 15 tysięcy ton tego poszukiwanego materiału.

Jak wygląda recykling folii LDPE w zakładach Stena Recycling?

Stena Recycling pozyskuje tworzywo sztuczne do wyrobu folii z odpadów wytwarzanych przez zlokalizowane na terenie całej Polski zakłady produkcyjne, firmy transportowe oraz inne przedsiębiorstwa z różnych gałęzi przemysłu. Odpady z LDPE trafiające do zakładu Stena Recycling poddawane są różnorodnym przekształceniom, które pozwolą pozyskać z niej wysokiej jakości tworzywo sztuczne do wyrobu folii. Plastikowe odpady są najpierw oczyszczane m.in. z zabezpieczeń wykorzystywanych w transporcie i sortowane, a następnie folia LDPE jest strzępiona na drobne płatki. Drobiny LDPE muszą w dalszej kolejności zostać dokładnie umyte, potem osuszone i dopiero wówczas mogą trafić do specjalnej wytłaczarki, która za sprawą wysokiej temperatury w monitorowanym na bieżąco procesie uformuje z nich strugi. Strugi tworzywa przekazywane są na koniec do granulatora formującego z odzyskanego tworzywa LDPE regranulat. Nim surowiec trafi do producentów wytwarzających opakowania, folie i worki z LDPE, jest dokładnie badany przez specjalistów Stena Recycling, a sprawdzane są m.in. jego czystość, elastyczność, wytrzymałość, czy odporność na zerwanie. Recykling folii LDPE w Stena Recycling jest przy tym zorganizowany w sposób maksymalnie przyjazny środowisku. Na każdym etapie produkcji regranulatu dba się o bezpieczeństwo otoczenia, wydajność i ograniczenie zużycia zasobów, czego przykładem może być fakt, że woda zastosowana do procesów mycia oraz flotacji jest oczyszczana i wykorzystywana ponownie w innych procesach technologicznych prowadzonych w zakładzie we Wschowie. Linia do recyklingu LDPE we Wschowie posiada certyfikat EuCertPlast. Jest to potwierdzenie, że działania prowadzone przez Stena Recycling są przyjazne dla środowiska, a recyklat jest produkowany zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami.