6 maja 2024

Łódź: miasto fabryk i przemysłowców

Łódź jest miastem wymarzonym dla tych, którzy uwielbiają zabytki techniki oraz dla tych, którym marzą się wycieczki śladami wielkich przemysłowców. Jakie atrakcje czekają na nas na filmowej „Ziemi Obiecanej”? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania tego miasta?

Z kart historii – przemysłowa Łódź i jej dzieje

Łódź może się pochwalić długą, sięgającą czasów średniowiecza historią, jednak do końca XVIII wieku pozostawała ona niewielkim miasteczkiem, które nie miało większego znaczenia gospodarczego. Sytuacja zaczęła się zmieniać na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to Łódź stała się obiektem zainteresowania wielkich przedsiębiorców oraz inwestorów. Ważną rolę w przemysłowych dziejach Łodzi odegrała działalność Rajmunda Rembielińskiego, który w latach 20-tych XIX wieku przedstawił władzom Królestwa Polskiego plan rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego. Wizję tę poparł generał Józef Zajączek (namiestnik Królestwa Polskiego), dzięki czemu już w 1821 roku powstała w Łodzi osada sukienników, nazwana Nowym Miastem. Mieściła się ona przy obecnym placu Wolności i zapoczątkowała rozwój przemysłu w tym mieście. Kolejnym ważnym wydarzeniem w gospodarczych dziejach Łodzi było założenie Nowej Dzielnicy w rejonie dzisiejszego placu Zwycięstwa. To właśnie tam powstało imperium przemysłowe Karola Scheiblera – jednego z najważniejszych łódzkich fabrykantów.
Dzieje przemysłowej Łodzi to dzieje Polaków, Niemców oraz Żydów. To również liczne konflikty, których główną przyczyną były nierówności społeczne. Już pod koniec XIX wieku w mieście tym dochodziło do wystąpień robotniczych, takich jak bunt tkaczy w 1861 roku czy bunt łódzki w 1892 roku. W Łodzi gwałtowny przebieg miała też rewolucja 1905 roku, a jedną z jej ofiar był znany łódzki fabrykant, Juliusz Kunitzer.
Spowolnienie rozwoju przemysłu na terenie Łodzi nastąpiło w latach I wojny światowej, kiedy to wiele fabryk zostało pozbawionych sprzętu, a wielkie spółki ogłaszały swą upadłość. Ostatecznym ciosem dla łódzkich fabryk i istniejących tu imperiów przemysłowych stała się II wojna światowa. Dziś Łódź kojarzona jest bardziej z filmem oraz z turystką, w rozwoju której pomaga ogromna ilość zabytków techniki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Łódź i jej przemysłowe atrakcje: jakie zabytki techniki zasługują tu na wyróżnienie?

Ciekawych obiektów, którymi może nas oczarować współczesna Łódź, jest sporo. Z pewnością warto zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istniał niegdyś cmentarz. Do dziś przypomina o nim jedyny zachowany nagrobek, należący do Macieja Wyszyńskiego – właściciela łódzkiej huty szkła, który przez niektórych uznawany jest za pierwszego przemysłowca w tym mieście (oficjalnie za pierwszego łódzkiego przemysłowca uznaje się jednak Karla Gottlieba Sängera). Warto też zajrzeć na cmentarz żydowski, na którym spoczywają tak ważni dla miasta fabrykanci, jak przedstawiciele rodziny Poznańskich. Pięknie prezentuje się pałac Alfreda Biedermanna, należący obecnie do Uniwersytetu Łódzkiego, zachwyca też Willa Kindermanna. Biała Fabryka Ludwika Geyera, znana dziś jako Centralne Muzeum Włókiennictwa, oraz imperium Izraela Poznańskiego, kojarzone dziś z jego pałacem oraz potężną Manufakturą – oto kolejne atrakcje, których w trakcie wycieczki po Łodzi nie można pominąć. Niezapomnianą przygodą będzie też spacer po Księżym Młynie – robotniczym osiedlu, które ma charakter samodzielnego miasta. Ta część Łodzi wciąż wzbudza zachwyt, nic więc dziwnego, że turyści odwiedzający „Ziemię Obiecaną” tak chętnie spędzają czas na terenie tej dzielnicy.

Spacery po tak wspaniałym mieście, jakim jest Łódź, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Ciekawe zabytki, przypominające o wielkich fabrykantach, wciąż zajmują bardzo ważne miejsce w panoramę tego miasta. Warto im poświęcić nieco więcej uwagi, tym bardziej, że wciąż zachwycają one swym wyglądem oraz majestatycznymi sylwetkami.