18 czerwca 2024

Centra obróbcze cnc

Centra obróbcze CNC (czy też często skrótowo – obrabiarki CNC lub obrabiarki sterowane numerycznie) cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Z jednej strony jest to bardzo rozwinięta w Polsce branża, która gwarantuje potencjalnemu pracownikowi pewne zatrudnienie i dobre warunki finansowe, a z drugiej strony, nie oszukujmy się – centrum obróbcze cnc do metalu to szczyt tego co można nazwać „zabawką dla dużych chłopców”. Nie wszystkie centra obróbcze cnc są jednak identyczne – tak jak początkujący specjalista w dziedzinie IT zajmujący się komputerami na systemie Windows niezbyt odnajduje się w „Mac’ach” i Linuxie, tak wybór sterowania obsługującego centrum obróbcze cnc do metalu wymaga od nas analizy rynku i dostępnych materiałów edukacyjnych.

Podstawowym kryterium wyboru sterowania obsługującego centra obróbcze CNC, którego potencjalnie kandydat na pracownika powinien się nauczyć, jest jego dostępność i popularność na rynku. W tej chwili najbardziej popularnym sterownikiem, który posiadać może centrum obróbcze cnc do metalu, jest zdecydowanie sterownik Haas – aż do około 500 maszyn rocznie sprzedawane jest na rynku polskim z tym właśnie sterowaniem, a jednocześnie jest to jedno z najprostszych i najbardziej przyjaznych użytkownikowi sterowań, w które wyposażone mogą być centra obróbcze cnc. Centrum obróbcze cnc do metalu firmy Haas, ma też pełną kompatybilność wsteczną – nie ważne, czy obsługujemy maszynę wyprodukowaną dzisiaj, kilkanaście lat temu, czy będziemy obsługiwać centra obróbcze cnc, które dopiero będą w produkcji za wiele lat – Haas posiada stały układ klawiatury, identyczną składnię programu i identyczne założenia dot. samej obsługi niezależnie od rocznika.

Druga, niemniej ważna rzecz, to dostęp do materiałów edukacyjnych – istotną cechą sterownika, w które wyposażone są centra obróbcze cnc Haas jest bardzo rozbudowana pomoc – zarówno w formie papierowej (dostarczone do obrabiarki) online w wielu językach (w tym oczywiście polskim) poprzez stronę https://www.haascnc.com/pl/owners/Service/operators-manual.html jak też na samym sterowniku – wystarczy napisać komendę, o której chcemy dowiedzieć się więcej, nacisnąć [help] i już mamy pełny opis wraz z przykładami jak dany kod działa i jak go zastosować w programie obróbkowym. Jeżeli słowo pisane do nas nie trafia, możemy podeprzeć się materiałami wideo – część zagadnień wytłumaczona jest przez filmy na ekranie które centrum obróbcze cnc do metalu posiada, firma Haas prowadzi też bardzo rozbudowany kanał w serwisie YouTube ze świetną serią „tip of the day” zawierającą krótkie porady dla operatorów i programistów pod adresem https://www.youtube.com/c/haasautomation, jak też można skorzystać ze źródła polskojęzycznego – kanału CNC – Krok po Kroku który również pokazuje centra obróbcze cnc Haas: https://www.youtube.com/c/JszyndlarCNCkrokpokroku.