18 czerwca 2024

Windows 11 – na to czekali wszyscy

Odkąd system Windows 10 został wprowadzony na rynek w 2015 roku, Windows jest systemem operacyjnym, który stale rozwija się o nowe funkcje i możliwości. Program testowy Windows Insider również połączył Microsoft i użytkowników, a użytkownicy podzielili się kilkoma sugestiami, w jaki sposób można ulepszyć system Windows.

Co nowego w Windows 11?

Jedną z rzeczy, które użytkownicy robili od lat, Microsoft do tej pory nie dostarczył. Mianowicie zakładki Eksploratora plików Windows – Eksplorator plików jest częścią systemu operacyjnego od Windows 95. Wydawało się, że stało się to rzeczywistością w 2017 roku, kiedy Microsoft zaczął testować zestawy — interfejs oparty na kartach w systemie Windows dla wszystkich aplikacji — ale projekt został później zmieniony.

Tej jesieni wydaje się jednak, że życzenie użytkowników Windowsa wreszcie się spełni. Przynajmniej ci, którzy korzystają z systemu Windows 11.

Nowy Windows z kartami w eksploratorze plików

Najnowsza testowa wersja systemu Windows 11, która została udostępniona zeszłej nocy, ma „ukrytą” obsługę kart w Eksploratorze plików. Innymi słowy, Microsoft zaczął sam to testować i prawdopodobnie jest tylko kwestią czasu, zanim firma potwierdzi, że będzie to część kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 11, która ma nastąpić jesienią tego roku. W tej chwili trzeba trochę oszukać i wymieszać, aby aktywować karty w tej testowej wersji systemu Windows 11. Z tego też powodu funkcja jest określana jako ukryta wiadomość, ale można ją aktywować, pobierając plik z GitHub i wpisując kilka poleceń w wierszu polecenia.

Przestestuj sam najnowszego Windowsa

Jeśli zainstalowałeś najnowszą testową wersję systemu Windows 11, 22572, możesz włączyć karty w Eksploratorze plików, postępując zgodnie z tym przewodnikiem. Jak dotąd karty działają tak samo, jak np. w przeglądarce. Naciskasz znak plus, aby otworzyć nową kartę i możesz przełączać się między nimi za pomocą skrótów klawiaturowych, takich jak Ctrl + 1/2 i Ctrl + (Shift +) Tab.

Jedną z opcji, której nam brakuje, jest możliwość przeciągania i upuszczania plików między różnymi kartami. W tej chwili nie możesz wybrać pliku, przeciągnąć go do folderu zakładki, w którym chcesz go załadować, a następnie przenieść. Inną rzeczą jest to, że nie możesz przeciągnąć karty we własnym oknie, tak jak w przeglądarce, ale miejmy nadzieję, że jest to coś, co pojawia się, zanim funkcja zostanie udostępniona wszystkim.

Więcej ciekawostek technologicznych znajdziesz na portalu internetowi.pl.

To tylko jedna z nowości oczekiwanych w dużej aktualizacji systemu Windows 11, która prawdopodobnie zostanie wydana jesienią. Microsoft pracuje również nad lepszą obsługą Bluetooth podczas szybkiego dostępu, zaktualizowanym menedżerem zadań, lepszym zestawieniem aplikacji, a przeciąganie i upuszczanie na pasku zadań powraca.