29 marca 2024
geosyntetyki

Podstawowe rodzaje geosyntetyków

Znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach inżynieryjnych, tak ziemnych, jak i hydrotechnicznych – geosyntetyki. Jak można wnioskować z nazwy, są to polimerowe materiały, które mogą być wbudowywane w podłoże, poprawiając jego właściwości. Mogą pełnić rolę wzmacniającą, filtracyjną, drenującą czy separacyjną, przy czym dany geosyntetyk może pełnić więcej niż jedną rolę jednocześnie. Często też geosyntetyki nie występują pojedynczo, a łączone są w różne zestawy, co podnosi ich skuteczność i rozszerza wachlarz zastosowań. Są to tak zwane geokompozyty.

Wyróżniamy różne rodzaje geosyntetyków. Materiały płaskie, produkowane z polipropylenowych lub poliestrowych włókien nazywamy geowłókninami. Z podobnych materiałów powstają geotkaniny, wytwarzane w procesie tkania, posiadające większą wytrzymałość od geowłóknin. Do wzmocnień warstw z kruszywa niezastąpione są również wytrzymałe geosiatki. Niezwykle pomysłowym geosyntetykiem są geokraty (geosyntetyki geokomórkowe), które w swojej przestrzennej strukturze (przypominającej plaster miodu) utrzymywać mogą np. żwir, czy piasek, sprawiając że ich zagęszczanie jest dużo wydajniejsze. Niezwykle trwałe i nieprzepuszczalne są geomembrany.

Więcej nowinek ze świata budowlanki, technologii i nie tylko piszemy też na www.globalny.pl.

Szeroko stosowane są np. jako izolacja pod składowiskami odpadów. Bez geosyntetyków współczesne budownictwo wyglądałoby zupełnie inaczej, co jest trudne do wyobrażenia, jeśli uświadomimy sobie, że część tych materiałów (np. geokraty) są z nami stosunkowo od niedawna. Prace ziemne i hydrotechniczne bez geowłóknin, geotkanin, geosiatek, słowem wszystkich geosynetetyków były bardzo utrudnione.